Průkaz původu psa (PP) je rodokmenem označujícím, že rodiče daného psa měli své PP, mají jasně danou historii, zdraví, odpovídají exteriéru i povaze dle standardu. To znamená, že ze štěněte vyroste skutečně dané plemeno s předpokladem kvalitního zdraví.

Agrese nebo naopak bázlivost, odchylky od standardu ve vzhledu a špatné zdraví mohou být jen zlomkem toho, co vás může potkat při koupi psa bez PP. Průkaz původu tedy není jen o tom, že byste museli objíždět výstavy. Průkaz původu vám dává jistotu toho, že nekupujete zajíce v pytli.

Zjistěte si o chovateli co nejvíce informací

Množírnu psů nemusíte na první pohled ani poznat. Množitelé bývají chytří a prostory, kde vám štěně ukáží, mají v čistém a dobrém stavu. Vždy však trvejte na tom, že chcete vidět matku štěňat, ideálně pak celý vrh. Také je dobré, pokud se podíváte, čím fenu majitel krmí, jak se fena chová venku na procházce atd. Ptejte se a vyzvídejte. Skutečný chovatel vám rád na vše odpoví. Stejně tak se bude zajímat on o vás. O tom, kde bydlíte, jaké máte pro psa podmínky, kolik času mu budete věnovat…Také bude mít připravenou pevnou kupní smlouvu nejčastěji s formulkou o zákazu dalšího přeprodávání psa.

Zkuste si o majiteli štěňat něco zjistit, jestliže to bude dobrý chovatel, pravděpodobně bude mít své webové stránky, na kterých bude mít velké množství informací o plemeni, které chová. Množitelé prodávají štěňata pod cenou a v rychlosti, hlavně aby je udali. Zkuste si projít staré inzeráty, množitelé prodávají štěňata několikrát v průběhu roku. Zdravá fena je fyziologicky připravená v rámci hárání na jeden maximálně dva vrhy za rok. I dva vrhy jí však dají pořádně zabrat a většina ohleduplných chovatelů jí nechají pořádně zotavit a nabrat síly.

Všechna čistokrevná štěnata získají PP

Nejčastější lež množitelů je ta, že štěně bylo nadpočetné a tak se na něj již nedostal průkaz původu. Jindy můžete slyšet, že bylo uchovnění náročné a složité, ale že jejich pejsek je stoprocentně čistokrevný. Uchovnění, tedy bonitace je vlastně stvrzením, že je pes zdravý, odpovídá standardu a je povahově vyrovnaný. Je ve prospěch všech, aby do chovu jakéhokoliv plemene vstupovali pouze jedinci odpovídající všem standardům. Průkaz původu tedy dostane každé štěně z vrhu, i takové, které má vady. Jestliže ale neodpovídá standardu, není v dospělosti uchovněn ani připuštěn k jakékoliv feně. Své vady by totiž dále přenášel v genech svých potomků…

Psi z množíren mají zdravotní problémy

Psi od množitelů mohou mít různé zdravotní problémy, jako je začervení, kýla a další. Štěně také pravděpodobně nebude socializované, a i když bude množitel tvrdit, že je staré 8 týdnů, je dost možné, že mu bude teprve 5-6 týdnů. Očkování obvykle těmto štěňatům také chybí.

Nechejte si na výběr psa dostatek času
Jestliže toužíte po čtyřnohém kamarádovi, projděte si několik chovatelských stanic a porovnejte si různé podmínky, jednání chovatelů a najděte si psího společníka, který vám bude ve všech směrech vyhovovat. Možná se vám nyní nechce „utrácet“ 10-20 tisíc za psa s průkazem původu, když si ho můžete ve vedlejší vesnici koupit za dva tisíce, ale věřte tomu, že prvotní investice je to nejnižší, co vás v budoucnu bude pes stát. A takový, o kterém ani nemůžete 100% říct, že je zdravý, přináší ještě větší riziko dalších výdajů.

RADĚJI NEŽ OD MNOŽITELE SI KUPTE PEJSKA Z ÚTULKU

Jestliže přeci jen nechcete kupovat psa s PP, pak pomozte těm, kteří neměli tolik štěstí a skončili v psím útulku. Většina útulků je nepřetržitě plná a kromě toho, že budete mít psa bez PP, uděláte navíc jeden opravdu úžasný skutek. V útulcích najdete úžasná stvoření, mezi nimi i mnoho štěňat. Možná právě tam na vás čeká ten pravý psí kamarád.