Zajímáte se o to, jak kvalitně nakrmit svého psa? Víte, jaký je rozdíl v supermarketových granulích a těch dražších? Právě granule mohou stát za řadou zdravotních problémů. Přečtěte si, jak správně granule vybírat a podle čeho…

Existuje spoustu různých značek granulí, jež často (a bohužel) kupujeme podle jejich ceny. 10 kg granulí za tři stovky? No paráda, to beru! Ale co když svému psovi víc škodíte, než prospíváte? Na toto téma jsme se zeptali Jiřího Brabce z granuleprobrno.cz.

Jak poznat kvalitní granule?

Jako první nás bude zajímat obsah masa. Nejlépe sušené maso bez a nebo s minimálním obsahem kukuřice, pšenice a bez sóji, která je největším alergenem v granulích.

Co by kvalitní granule neměly obsahovat?

Barviva, chemické konzervanty BHA a BHT, sóju, velké množství pšenice,  kukuřice (ano opakujeme se, ale je to opravdu důležité!), nedefinované tuky, vedlejší produkty živočišného původu.

Jak poznat, jaké mají granule skutečné složení?

Suroviny jsou udávány v pořadí dle množství, v jakém se v krmivu vyskytují v syrovém stavu, přičemž při tepelném stavu ztrácí zejména maso svoji hmotnost díky vysokému obsahu vody.

Výhody a nevýhody jednotlivých složek krmiva

Mezi levné a méně kvalitní, avšak využitelné suroviny patří sója, která má nízkou stravitelnost, je výrazným alergenem a je používaná jako levné plnidlo do nejlevnějších krmiv.

Kukuřice na tom není o moc líp, má nízkou stravitelnost, vysoký glykemický index bez pozvolného uvolňování sacharidů.

Pšenice, vyjma špaldy, je velmi špatně stravitelná složka krmiva s vysokým glykemickým indexem bez pozvolného uvolňování sacharidů, tedy energie.

Naopak mezi kvalitní a dobře využitelné a stravitelné suroviny s pozvolným uvolňováním sacharidů s obsahem vitamínů a minerálních látek patří pšenice špalda, rýže, hnědá rýže, brambory, oves, luštěniny.

Proč krmit kvalitními granulemi?

Krmením kvalitními granulemi získáváte vyváženou krmnou dávku se všemi potřebnými vitamíny a minerály. Přísnou kontrolou rovněž procházejí vstupní suroviny, deklarované složení a přispíváte tak ke zdraví Vašemu psovi. Pro lepší vyváženost vitamínů a minerálních látek je vhodné krmiva střídat.

Krmení supermaketovými granulemi je nevhodné zejména z důvodu používání nekvalitních zbytkových surovin s minimálním obsahem masa, s mnoha – většinou zdraví ohrožujícími -konzervanty, barvivy a dalšími nevhodnými a pro zdraví psa nebezpečnými látkami.

jak krmit psa 1Jak vybrat správné granule pro psa

Určete si cenovou kategorii. Vybírejte podle stáří a velikosti psa, případně zvolte krmivo all life stage, které tyto kritéria dle nejmodernějších trendů ve výživě psů nezohledňuje. Vylučte krmivo s nevhodnými surovinami a případnými alergeny. Vyberte si obchod neprodávající vše možná krmiva, ale ideálně takový, který se zaměřuje na všechna krmiva kvalitních úrovní a deklarující kvalitu. Zapomeňte na reklamy, na bannery na výstavách a nevybírejte krmivo podle „zvučného jména“.  Nenechejte se ovlivnit ani krmivem určeným pro dané plemeno, jde pouze o reklamní tah.

Nemusíte se zároveň ani striktně řídit daným určením krmiva pro konkrétní věkovou kategorii, jelikož i toto označení si určuje samotný výrobce, neexistují na to závazná pravidla. Při volbě granulí  zohledněte i velikost plemene.

Granule podle velikosti plemene

Všeobecně platí, že malým plemenům svědčí, zejména díky rychlejšímu metabolismu krmiva s vyšším obsahem proteinu – nad 29%, což splňují většinou krmiva bez obilovin tzv. grain free. Naproti tomu, větším plemenům s pomalejším metabolismem většinou více vyhovují krmiva nízkoobilná s obsahem proteinu do 29%.

Staří plemene

Zde platí, že zejména štěňata velkých plemen by měla být krmena granulemi speciálně pro štěňata velkých plemen z důvodu předčasného růstu a tím i špatného vývoje kloubů. U menších a středních plemen není tato ochrana třeba a je vhodné krmit recepturami pro štěňata. Přechod z granulí štěněčích na dospělácké je u menších plemen cca ve 12 měs. a u velkých plemen cca 18 měs. Následný přechod na seniorské granule je velmi individuální a záleží také na zdravotním stavu a kondici. Přechod není nutný, lze krmit dále granulemi pro dospělé psy.

Případné zdravotní potíže

Případné zdravotní potíže , zvýšené potřeby na doplňkové látky, vitamíny atd. je lépe řešit pomocí cílených doplňků stravy. Doplňkové látky je zároveň vhodné používat pouze při jejich nedostatku nebo např. při zvýšené zátěži psa.

 

Jestliže vám tedy záleží na tom, aby váš pes prosperoval, dobře se vyvíjel, vyhnul se mnoha zdravotním problémům a byl vaším přítelem po dlouhá léta, začněte více číst složení jednotlivých obalů od granulí. Zapomeňte na ty barevné kuličky, rádoby granule a vyberte něco lepšího. I když si nemůžete dovolit kupovat granule za dva tisíce na měsíc, vždy můžete zvolit lepší variantu.

Děkujeme Jiřímu za podporu, kterou Psí šanci poskytuje i za plnohodnotný článek! Případné dotazy můžete směřovat přímo na něj přes jeho stránky.